BohaterON - Zespół Szkolno-Przedszkolny

Idź do spisu treści

Menu główne:

BohaterON

Programy własne, innowacje, projekty > Archiwum

BohaterON – włącz historię! to ogólnopolska kampania mająca na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz promocję historii Polski XX wieku. Jest realizowana od 2016 roku przez trzy wrocławskie organizacje: Fundację Rosa, Fundację Sensoria i Fundację Pokolenia Kolumbów, których działaniom przyświeca hasło: Pamięć – Edukacja – Pomoc.

Dlaczego BohaterON?
Nazwa akcji stanowi połączenie dwóch słów – polskiego „bohater” oraz angielskiego „ON”, czyli „włączyć”. Angielskie „ON”, zapożyczone z popularnego przymiotnika „on-off”, dosłownie włącza historię bohatera – film lub prezentację. Nazwa projektu ma również sygnalizować chęć włączenia do świadomości społecznej wydarzeń realizowanych w celu promocji dziejów naszego narodu oraz historii ludzi żyjących w czasach drugiej wojny światowej i wykazujących się patriotyczną postawą – osób, które nie chciały zostać bohaterami i wcale się za nich nie uważają, ale narażając swoje zdrowie za walkę o ojczyznę, stały się wzorami do naśladowania.

Za pośrednictwem kampanii chcemy promować patriotyczne postawy i tożsamość narodową w Polsce, a także tworzyć wspólnotę pamiętającą o historii naszego kraju i jego bohaterach przez cały rok.


W naszej szkole w listopadzie odbyło się wiele działań związanych z akcją BohaterON - włącz historię!
Akcja polegała na zapoznaniu się z materiałami przesłanymi do szkoły od organizatora, przeprowadzeniu lekcji z wykorzystaniem tych materiałów. Uczniowie klas I-III zapoznali się z filmem „Powstanie Warszawskie oczami dzieci”, po czym wykonali prace plastyczne o tematyce powstańczej. Uczniowie klas IV-VI zapoznali się z filmem edukacyjnym „Roznosiciele radości” oraz wysłuchali fragmentów książki Jerzego Kasprzaka  „Tropami powstańczej przesyłki”.
Uczniowie klas VII-VIII zapoznali się z filmem „Miasto ruin” i wzięli udział w zajęciach tematycznych przeprowadzonych na podstawie autorskiego scenariusza pt. „Powstanie Warszawskie - 63 dni chwały”. Ponadto wykonali także prace plastyczne będące odzwierciedleniem ich wiadomości na temat walk powstańczych w stolicy.

Wszyscy uczniowie mieli również okazję odbyć wirtualny spacer po Muzeum Powstania Warszawskiego i naocznie zobaczyć i usłyszeć historię największego zrywu niepodległościowego w historii XX wieku.


Podsumowaniem całego  projektu była wystawa prezentująca archiwalne fotografie walczącej stolicy oraz fotografie i biogramy żyjących bohaterów tamtych dni. Zwieńczeniem wystawy była
bogata prezentacja literatury
o tematyce powstańczej. Znalazły się na niej zarówno opracowania naukowe, jak i wspomnienia świadków tamtych sierpniowych dni - sanitariuszek, łączniczek i wszystkich tych, dla  których wolność ojczyzny była wartością najwyższą.

Szkolnym koordynatorem akcji była pani Aneta Gaborek - nauczyciel bibliotekarz. 
 
 
 
 
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego