"Dziecko w Sieci" - Zespół Szkolno-Przedszkolny

Idź do spisu treści

Menu główne:

"Dziecko w Sieci"

Bezpieczeństwo
 
 

W naszej szkole do prowadzenia zajęć dotyczących bezpieczeństwa - przede wszystkim w Internecie, ale i w życiu realnym, na które globalna sieć ma coraz większy wpływ - wykorzystywane są materiały edukacyjne wypracowane w ramach programu Dziecko w Sieci.

Od 2004 roku działalność Fundacji Dzieci Niczyje obejmuje problem bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w Internecie. Wtedy to zainicjowano program Dziecko w Sieci, w ramach którego przygotowano kampanię „Nigdy nie wiadomo, kto jest po drugiej stronie”.
Od stycznia 2005 roku pro
gram Dziecko w Sieci, już jako kompleksowe działania na rzecz bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w Internecie jest realizowany w ramach programu Komisji Europejskiej Safer Internet. Głównym partnerem programu jest Fundacja Orange.

W naszej szkole projekty dotyczące bezpieczeństwa w sieci realizowane są pod kierunkiem pani Ewy Aleksander-Obrzut - nauczyciela zajęć komputerowych, przy współpracy z panią Jadwigą Zaremba - koordynatora ds. bezpieczeństwa oraz wychowawców poszczególnych klas. Organizowane jest też spotkanie z policjantem.

Korzystamy z następujących projektów:

"Necio" to projekt edukacyjny skierowany do dzieci w wieku 4-6 lat, którego celem jest nauka bezpieczeństwa w Internecie. Bohaterem projektu jest przyjazny robocik Necio, który zaprasza najmłodszych do wspólnej „zabawy w Internet”. Odwiedź serwis www.necio.pl.

"Sieciaki.pl" jest projektem skierowanym do uczniów kl. 0-III. Sieciaki są dziećmi posiadającymi specjalne zdolności, które wykorzystują w walce z internetowymi zagrożeniami tzw. Sieciuchami. Aby pomóc Sieciakom, Sztuczna Inteligencja stworzyła robota NetRobiego, który opiekuje się zespołem Sieciaków, a pozostałym użytkownikom Internetu radzi, jak uniknąć internetowych zagrożeń. Na portalu, poprzez zastosowanie najnowszych metod edukacyjnych opierających się na materiałach multimedialnych oraz interakcji z użytkownikiem, dzieci mogą nie tylko zdobywać wiedzę, ale i świetnie się przy tym bawić. Odwiedź serwis www.sieciaki.pl.

Celem projektu "Owce w sieci", skierowanego do klas 0-IV, jest edukacja na temat zagrożeń związanych z korzystaniem z Internetu, telefonów komórkowych i innych nowych technologii. Projekt ma formę kreskówek, które odwołują się do klasycznej opowieści o walce dobra ze złem i nawiązują do motywów ludowych, odzwierciedlają jednak współczesną kulturę dziecięcą i młodzieżową oraz obecny styl życia. Zakończenie każdej bajki zawiera morał, mówiący jak uniknąć zagrożeń. Odwiedź serwis pl.sheeplive.eu.

Projekt "3...2...1... Internet" przeznaczony jest dla uczniów klas IV-VI szkoły podstawowej. Zajęcia z tym projektem polegają na pracy grupowej i indywidualnej uczniów, przeplatanej projekcją atrakcyjnych kreskówek poświęconych różnym formom internetowych zagrożeń. Przygody bohaterów kreskówek komentowane są przez Krzysztofa Hołowczyca – ambasadora programu "3…2…1…Internet!". Odwiedź serwis http://www.321internet.pl.

Projekt „Zuźka i Tunio poznają Internet” adresowany jest do uczniów klas II-IV szkół podstawowych. Ideą zajęć jest zapoznanie dzieci z podstawowymi mechanizmami funkcjonowania sieci oraz propagowanie bezpiecznego i efektywnego korzystania z Internetu. W tym celu odwołano się do metody edukacji przez zabawę. Głównym elementem scenariusza są kreskówki, prezentujące przygody Zuźki i Tunia – dwójki młodych internautów. Skorzystaj z materiałów http://dzieckowsieci.fdn.pl/scenariusz-zajec-zuzka-i-tunio-poznaja-internet.

Projekt "Lekcja bezpieczeństwa" przeznaczona jest dla uczniów klas V-VI. Celem projektu jest zapoznanie uczniów z zagrożeniami prywatności w sieci oraz pokazanie konsekwencji nierozważnych działań online. Podsumowaniem zajęć są wypracowane zasady bezpiecznego korzystania z sieci, z naciskiem na bezpieczeństwo w społecznościach internetowych. Skorzystaj z materiałów http://fdn.pl/lekcja-bezpieczenstwa-scenariusz-zajec.

"Gdzie jest Mimi?" to projekt przeznaczony dla uczniów klasy V i VI. Jego celem jest zapoznanie uczniów ze specyfiką cyberprzemocy, pokazanie jej możliwych konsekwencji (zarówno dla ofiar, jak i sprawców) oraz prezentacja metod rozwiązywania sytuacji związanych z cyberprzemocą. Skorzystaj z materiałów http://dzieckowsieci.fdn.pl/gdzie-jest-mimi.Inną propozycją
programu Dziecko w Sieci są zajęcia e-learningowe. Kursy e-learning są dostępne za pośrednictwem platformy e-learning. Warunkiem korzystania z kursów jest rejestracja na platformie.Uwaga Rodzice i Opiekunowie! Zachęcamy Państwa do zapoznania sie z projektem "Zostań znajomym swojego dziecka". Celem projektu jest propagowanie wśród Rodziców i Opiekunów aktywnego uczestniczenia w internetowym życiu dzieci, poznania ich zainteresowań i wirtualnej społeczności. Akcja realizowana jest przez Naukową i Akademicką Sieć Komputerową (NASK) w ramach programu Komisji Europejskiej Safer Internet, który NASK prowadzi wspólnie z Fundacją Dzieci Niczyje od 2005 r. jako Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI). Na projekt składa się broszura informacyjna wraz z radami dla Rodziców i Opiekunów oraz pięć animowanych filmów, które w zabawny sposób pokazują internetowe perypetie rodziny. Znaleźć je można na stronie www.saferinternet.pl - "Zostań znajomym swojego dziecka".

Gazetki i plakaty wykonane przez uczniów 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego