Spotkanie autorskie z Joanną Krzyżanek - Zespół Szkolno-Przedszkolny

Idź do spisu treści

Menu główne:

Spotkanie autorskie z Joanną Krzyżanek

Biblioteka

W r. szk. 2018/ 2019 odbyło się spotkanie z Joanną Krzyżanek.
Joanna Krzyżanek jest autorką książeczek dla najmłodszych dzieci, które oprócz niewątpliwego uroku i ciekawych historyjek oferują czytelnikom również wiele cennych rad, uczą czytać i pisać, a także wprowadzają ich w świat gotowania. Pisarka ma w swoim dorobku literackim już kilkadziesiąt tytułów, wśród których można wymienić kilka serii, w tym o kurze Adeli, o Cecylce Knedelek oraz o Lamelii Szczęśliwej.
Joanna Krzyżanek pochodzi z Poznania. Pisarka jest z całą pewnością osobą nietuzinkową. Sama o sobie pisze, że bardzo lubi litery i lalki uszyte z gałganków. Pasją do tych ostatnich zaraża również dzieci, z którymi spotyka się podczas warsztatów, organizowanych w szkołach i przedszkolach w różnych miastach Polski. Uszyte w ten sposób zabawki często są licytowane, a uzyskane w ten sposób pieniądze są przeznaczane na cele charytatywne.
W wolnym czasie autorka przepada za herbatą z różaną konfiturą, spotkaniami w przyjaciółmi, wiele też czasu spędza w ulubionych kawiarniach lub z książką w ręku – najchętniej sięga po serię o Muminkach Tove Jansson. Z przyjemnością obserwuje również przyrodę, nawet gdy pada deszcz lub śnieg. Lubi też oglądać kwiaty i zbierać kasztany. Chętnie gotuje i przygotowuje pyszne desery – ta ostatnia pasja także znajduje swoje odzwierciedlenie w twórczości pisarki.
W swojej serii książeczek o Cecylce Knedelek, do której zaliczają się między innymi takie pozycje jak „Cecylka Knedelek i kanapki z kanapy”, „Cecylka Knedelek i Boże Narodzenie” oraz „Dobre uczynki Cecylki Knedelek”, Joanna Krzyżanek nie tylko opowiada wesołą historię dziewczynki i jej ukochanej gąski o imieniu Waleria, ale także prezentuje wiele ciekawych, łatwych do wykonania wraz z rodzicami przepisów na przepyszne dania. Co więcej, uczy w nich także dobrych manier oraz wyjaśnia, na czym polega wolontariat i pokazuje, że bezinteresowne pomaganie innym niesie za sobą wiele dobrego.
Inny obszerny cykl autorstwa Joanny Krzyżanek to ten o kurze Adeli. W książeczkach przeznaczonych dla dzieci, które dopiero uczą się czytać, takich jak „Jak kura zgubiła pióra”, „Jak kura nie chciała być kurą” czy „Jak kura zniosła jajko”, w bardzo zabawny sposób zaprasza młodych czytelników do fascynującego świata literek. Dzięki wesołym opowieściom i dostosowanym do wieku ćwiczeniom dzieci nie tylko czytają, ale również trenują pisanie. A to wszystko w formie zabawy.
Seria o Lamelii Szczęśliwej jest natomiast świetnym remedium na nudę. Nie dość, że książeczki z tej serii podpowiadają dzieciom pomysły na twórcze spędzanie wolnego czasu, to jeszcze pomaga im ćwiczyć ortografię i gramatykę, a dodatkowo prezentują przepisy na smaczne dania oraz porady dotyczące zdrowego trybu życia.
Inne publikacje autorstwa Joanny Krzyżanek to „Kot Papla i mleko”, „Jan Paweł II, czyli jak Karolek został papieżem” oraz „Dobre maniery, czyli savoir-vivre dla dzieci”. Za książkę zatytułowaną „Cecylia Knedelek, czyli książka kucharska dla dzieci” oraz za „Dzieci z ulicy Tulipanowej” pisarka otrzymała wyróżnienie w VII edycji konkursu pod tytułem „Świat przyjazny dziecku”.







 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego