Laboratoria Przyszłości - Zespół Szkolno-Przedszkolny

Idź do spisu treści

Menu główne:

Laboratoria Przyszłości

Projekty unijne i krajowe

Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Wspólną misją jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań.

Celem inicjatywy jest wsparcie wszystkich szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka).


Nasza szkoła zakupiła za 30 000 złotych pozyskanych z programu następujący sprzęt:
- drukarka 3D wraz z akcesoriami
- filament

- gogle Wirtualnej Rzeczywistosci (VR) wraz z akcesoriami i oprogramowaniem wspierającymi ich funkcjonowanie - 4 szt.
- mikrokontroler z czujnikami i akcesoriami

- stacja lutownicza z gorącym powietrzem

- aparat fotograficzny z funkcją kamery cyfrowej z akcesoriami
- mikrofon kierunkowy z akcesoriami

- statyw z akcesoriami
- oświetlenie do realizacji nagrań

- mikroport z akcesoriami

- gimbal.

Więcej o programie na stronie
https://www.gov.pl/web/laboratoria.Wrzesień 2022 r.


Na początku września nowego roku szkolnego 2022/2023 na uczniów naszej szkoły czekały niesamowite przygody, takie jak nurkowanie z rekinami, przechadzka ze słoniem po klasie, zwiedzanie Układu Słonecznego lub Angkor Wat w Kambodży. A to wszystko za sprawą okularów Wirtualnej Rzeczywistości, które nasza szkoła zakupiła w ramach rządowego programu #LaboratoriaPrzyszłości.
Uczniowie klas IV-VIII na lekcjach informatyki z panią Ewą Aleksander-Obrzut po zapoznaniu z zasadami bezpiecznego użytkowania gogli VR oraz podstawami ich obsługi, zanurzyli się w kilka wirtualnych doświadczeń. Uczniowie byli bardzo zainteresowani, nowe wirtualne doświadczenia zrobiły na nich ogromne wrażenie.

Na początku września dokonaliśmy (pod kierunkiem pana Marka Aleksander) konfiguracji drukarki 3D zakupionej w ramach projektu #LaboratoriaPrzyszłości. Uczniowie dowiedzieli się m. in. gdzie należy umieścić filament, jak go wprowadzić do głowicy drukującej oraz jak dokonać jego wymiany.
Ponadto 30 września 2022 r. uczniowie klasy VII i VIII pod opieką pani Barbary Kościółek i pani Ewy Aleksander-Obrzut wzięli udział w wyjeździe na Małopolską Noc Naukowców w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nowym Sączu. Wzięliśmy udział w warsztatach pn. „Czy druk 3D może być eko?” Jak podkreślano na warsztatach, technologia druku 3D jest uważana za jedną z najbardziej przyszłościowych dziedzin rozwoju przemysłu na świecie. Razem z naukowcami z Instytutu Technicznego szukaliśmy odpowiedzi na pytanie, czy druk 3D jest lub może być ekologiczny.


Październik 2022 r.

Uczniowie klasy VII i VIII podczas lekcji informatyki i zajęć z wychowawcą (z panią Ewą Aleksander-Obrzut) zapoznali się z obsługą aparatu fotograficznego SONY ZV-1 zakupionego w ramach projektu #LaboratoriumPrzyszłości. Pierwsze zadanie jakie czekało na naszych młodych fotografów to "Moja okolica w obiektywie". O fotografii mówi się często, że pozwala spojrzeć na świat z innej perspektywy. To prawda. Uczniowie spacerując po okolicy, uważniej przyglądali się różnym miejscom, odkrywali w różnych obiektach nową wartość, kształtowali swoją estetyczną wrażliwość. Uczniowie, wykonując fotografie, w sposób praktyczny zapoznali się z różnymi trybami pracy dostępnymi w aparacie.

Listopad 2022 r.

Na lekcjach informatyki (z panią Ewą Aleksander-Obrzut) uczniowie klasy V wykonywali w edytorze tekstu broszurkę przedstawiającą atrakcje turystyczne wybranej miejscowości, uczniowie klasy VI tworzyli w usłudze OneDrive prezentację o miejscowości, którą poleciliby zwiedzić, natomiast uczniowie klasy VII budowali stronę internetową o stolicach europejskich. W ramach przygotowania do tych prac, wykorzystaliśmy gogle VR. Uczniowie udali się w wirtualny spacer po kilku wybranych miastach świata. 
 
 
 
 
 
 
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego