"Spotkanie z Marią Kownacką" - Zespół Szkolno-Przedszkolny

Idź do spisu treści

Menu główne:

"Spotkanie z Marią Kownacką"

Programy własne, innowacje, projekty > Archiwum

Motto:
"Trzeba dzieciom dać serce, piekno i uśmiech,
aby uczyły się kochać ludzi i wszystko, co je otacza ..."

W roku szkolnym 2012/2013 r. realizowaliśmy projekt edukacyjny pt. "Świat widziany oczami dziecka w twórczości Marii Kownackej". Koordynatorami projektu były pani Janina Bochniarz oraz pani Elżbieta Krawczyk. Głównym celem projektu było zapoznanie uczniów z życiem i twórczością Marii Kownackiej. To szczególnie bliska nam pisarka, która znała i rozumiała dzieci. W ciągu swego pracowitego życia napisała ponad sześćdziesiąt książek dla dzieci. Tworzyła baśnie i opowiadania, pisała sztuki teatralne, zwłaszcza dla teatrów kukiełkowych, otwierała przed dziećmi księgę ojczystej przyrody, ukazując jej piękno i ucząc miłości do ziemi ojczystej, którą sama bardzo kochała.
Maria Kownacka związana była również z naszym regionem. Współpracowała z przedszkolem "Plastusiowo" w Rabce - to już bardzo blisko nas. Akcja jednej z najbardziej znanych książek pisarki "Rogaś z doliny Roztoki" rozgrywa się na tle pieknej górskiej przyrody i krajobrazu Beskidu Sądeckiego. Bardzo zaangażowała się również w rozwój sadownictwa w naszym regionie. Popierała działania Stanisława Wilkowicza. Mówi o tym między innymi utwór "O Bidzie i złotych jabłkach". Tu warto zauważyć, że pisarka przebywała także w Czarnym Potoku.
Prezentacja rezultatów projektu odbyła sie 20 maja 2013 r. podczas Święta Szkoły. Uczestniczył w tej uroczystości Pan Profesor Bolesław Faron - wieloletni rektor WSP w Krakowie oraz dyrektor Instututu Filologii Polskiej AP w Krakowie, który również podzielił się z nami swoimi wspomnieniami dotyczącymi Marii Kownackiej, a także przekazał szkole pamiątki związane z pisarką. 
 
 
 
 
 
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego