NIE uzależnieniom - Zespół Szkolno-Przedszkolny

Idź do spisu treści

Menu główne:

NIE uzależnieniom

Programy prozdrowotne > Archiwum

Warsztaty profilaktyczne "Przeciwdziałanie uzależnieniom"

Uczniowie II etapu edukacyjnego już kilkakrotnie brali udział w warsztatach profilaktycznych "Przeciwdziałanie uzależnieniom". Warsztaty prowadziła pani trener z Warsztatów Terapii Zajęciowej w Czarnym Potoku. Uczniowie rozmawiali na temat przyczyn i skutków uzależnienień, wypracowywali metody im zapobiegania oraz uczyli się zachowania asertywnego. Te dwugodzinne zajęcia były bardzo dobrym podsumowaniem i dopełnieniem dotychczasowej wiedzy i umiejętności uczniów.

Teatr profilaktyczny "Niwelator problemów"


 
 

6 kwietnia 2016 r. gościliśmy w naszej szkole aktorów z krakowskiego Teatru Edukacji i Profilaktyki "Maska", którzy to w atrakcyjny dla młodych ludzi sposób przedstawili problematykę wchodzenia w uzależnienie i pierwszych kontaktów z dopalaczami i innymi substancjami psychoaktywnymi. Spektakl obejrzeli uczniowie klas IV-VI. Bilety dla uczniów sponsorowała Rada Rodziców Szkoły.

Beata to zdolna uczennica, która nie ulega żadnym pokusom. Wychowuje ją matka, gdyż ojciec od nich odszedł. Kobieta pochłonięta pracą, nie ma czasu dla córki. Często wyjeżdża służbowo na kilka dni w delegację. Dorastająca dziewczyna nie ma z kim porozmawiać. Z bezradności ulega namowom koleżanki Bani. Wpada w nałogi (pije alkohol, bierze narkotyki), kradnie matce pieniądze. Po kilku miesiącach matka zorientowała się, co się stało z jej córką. Groziło jej nieprzejście do następnej klasy. Największym jednak problemem było uzależnienie dziewczyny. Jej matka postanowiła ją umieścić w zamkniętym ośrodku dla uzależnionych. Na szczęście Beata zrozumiała, że mama chce jej pomóc i zgodziła się na leczenie. Dowiedziała się też, że Bania walczy w szpitalu o życie, gdyż zatruła się dopalaczami.
W przedstawieniu brali udział: Pozytyw i Negatyw.

To spektakl o tym, jak wielki wpływ na młodych ludzi ma towarzystwo z jakim się zadają, jak bardzo łatwo szukać zrozumienia wśród "trudnej młodzieży", kiedy nie znajduje się go w domu. Łatwo wpaść w złe towarzystwo, sięgnąć po pierwszego papierosa, alkohol czy narkotyki. Najczęściej wynika to z chęci zaimponowania grupie,
w którą chce się wejść. A stąd już niedaleka droga do uzależnienia. Mamy nadzieję, że przedstawienie zmusiło naszych uczniów do refleksji i odpowiedzi na pytanie kto i w jaki sposób może pomóc młodemu człowiekowi, który zaczyna się gubić we własnych problemach.

Więcej o
Teatrze Edukacji i Profilaktyki „Maska” znaleźć można na stronie http://teatrmaska.krakow.pl. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego