100-lecie Odzyskania Niepodległości przez Polskę - Zespół Szkolno-Przedszkolny

Idź do spisu treści

Menu główne:

100-lecie Odzyskania Niepodległości przez Polskę

Konkursy 2018/19

Niepodległościowa Gra Uliczna w Łącku

W poniedziałek 29 października 2018 r. troje naszych ósmoklasistów: Patryk Cycoń, Kacper Pogwizd i Mateusz Stachoń wraz z opiekunem panią Małgorzatą Moryto wzięli udział w Niepodległościowej Grze Ulicznej, zorganizowanej przez Zespół Szkół im. Św. Kingi w Łącku. Gra przygotowana została dla uczniów gimnazjów, klas 7 i 8 szkół podstawowych oraz szkół średnich. Składała się ona z dwóch etapów.
Pierwszym było przygotowanie interesującej gazetki o tematyce niepodległościowej, co miało później wpływ na kolejność startową uczestników. Drugim etapem była właściwa gra polegająca na przemieszczaniu się 3-osobowych patroli po ulicach Łącka według punktów zaznaczonych na mapie. Na każdym z siedmiu punktów oznaczonych flagą Polski na młodzież czekało zadanie do wykonania związane z historyczną drogą Polski do odzyskania niepodległości. Uczniowie zmierzyli się z rebusem, krzyżówką, krótkim testem, należało też rozpoznać czołowe postacie historyczne z tamtego okresu, a także opisać elementy stroju powstańca. Pod pomnikiem upamiętniającym odzyskanie niepodległości każdy z patroli zapalił symboliczny znicz celem uczczenia bohaterów tego okresu. Na poszczególnych punktach za prawidłowo rozwiązane zadanie każda grupa otrzymywała fragment cytatu, który należało złożyć w jedną całość już na mecie. Były to znamienne słowa Marszałka Piłsudskiego: ”KTO NIE SZANUJE I NIE CENI SWOJEJ PRZESZŁOŚCI, TEN NIE JEST GODZIEN SZACUNKU, TERAŹNIEJSZOŚCI ANI PRAWA DO PRZYSZŁOŚCI”.
Walka o pierwsze miejsce była naprawdę zacięta i różnica pomiędzy zespołami wynosiła sekundy. Nasza drużyna pięknie i ambitnie się zaprezentowała. Fantastyczna rywalizacja, śmiech, radość roznosiła się po Łącku. Młodzież udowodniła, że znajomość historii ojczyzny i miłość do ojczyzny stanowi dla niej punkt honoru.

Zdjęcia ze strony Zespołu Szkół św. Kingi w Łącku. 
 
 
 
 
 
 
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego